10 ویژگی برتر بهترین کارخانه تولید زغال - نوین ابتکار صنعت

ارائه با کیفیت ترین زغال و دستگاه زغال ساز - نوین ابتکار صنعت


معرفی ۱۰ ویژگی برتر بهترین کارخانه تولید ذغال

مدت هاست که به منظور آسان شدن روشن کردن آتش، به تولید انواع مختلف زغال در همه دنیا پرداخته می شود. بدین جهت، در این مقاله می خواهیم به توضیح کامل فرایند تولید زغال در کوره های زغال سازی و معرفی بهترین دستگاه ها در این راستا بپردازیم. همچنین قصد داریم شما را با ۱۰ ویژگی برتر بهترین کارخانه تولید زغال آشنا سازیم.

دوستان عزیز جهت بهره برداری از مطالب ذیل ما با همراه باشید!

کارخانه صنعتی نوین ابتکار صنعت از تولید کنندگان شناخته شده و فعال در حوزه صنعت تولید زغال و ساخت انواع دستگاه زغال است. این کارخانه با بهره گیری از متخصصین این حوزه و نیروهای حرفه ای اقدام به تولید انواع زغال فشرده و نصب و راه  اندازی قدم برداشته است.

در صورت نیاز به هرگونه مشاوره با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

زغال چیست؟

زغال چوب، ماده ای سبک، شکننده و سیاه رنگ می باشد که باقی مانده از نیم سوخته چوب و یا دیگر اندام های گیاهی و جانوری است که قسمت بزرگی از ترکیبات آن ها تبدیل به کربن شده است. این کربن ناخالص از ۸۵ تا ۹۸ درصد کربن تشکیل شده  است.

10 ویژگی برتر بهترین کارخانه تولید زغال - نوین ابتکار صنعت
بهترین تولیدکننده زغال در تهران – نوین ابتکار صنعت

آشنایی با تولید انواع زغال

زغال ها در دستگاه ها و کوره های زغال سازی صنعتی به ۲ روش تولید می شوند:

 1. روشی که در آن با استفاده از ضایعاتی مثل خاک اره یا خاک زغال، زغال تولید می شود. این زغال، زغال چینی، زغال فشرده یا زغال کبریتی می نامند.
 2. استفاده از چوب برای تولید زغال
  در این روش از دستگاه کوره صنعتی برای تولید زغال استفاده می شود.

دستگاه های کوره زغال صنعتی جهت تولید انواع زغال عبارتند از:

 • کوره های جداره ای یا تک منظوره
 • کوره های زغال کومپیند
 • کوره های چند منظوره

کوره های تک منظوره یا جداره ای

به طور معمول برای تولید زغال کبابی، زغال مجلسی و قلیانی از کوره جداره ای استفاده می شود.

کوره های زغال سازی چند منظوره

از چوب های مختلفی برای تولید زغال در این کوره استفاده می شود برای مثال می توان به چوب مرکبات، انگور، لیمو، انجیر و سیب اشاره کرد. این کوره ها قابلیت تولید زغال مجلسی ، زغال مخصوص قلیان و زغال کبابی را دارند.

معرفی انواع زغال

زغال ها انواع مختلفی دارند که عبارتند از:

زغال لیمو

به زغال هایی گفته می شود که از چوب درخت های مرکبات مثل: نارنج، لیمو، لیمو شیرین، پرتقال و دیگر درختان خانواده مرکبات تهیه می شود. این نوع زغال با دوام می باشد و کاملاً یک دست و آرام می سوزد. کاربرد اصلی آن برای قلیان است.

زغال فشرده

زغال فشرده یا زغال قالبی پر استفاده ترین نوع بریکت چوب شناخته می شود که با گرد زغال چوب ساخته می شود. برای ساختن این ماده ۲ روش وجود دارد.
در روش اول  با استفاده از خرده ذغال چوب که آن را آسیاب می کنند و گرد به دست آمده را با نوعی چسب که معمولاً چسب طبیعی است با چند نوع افزودنی دیگر مخلوط می کنند، در مرحله بعد مخلوط به دست آمده را تحت گرما و فشار قرار میدهند و به شکل های مختلف که معمولاً چهارگوش، تخم مرغی و استوانه است قالب گیری می کنند.

در روش دوم تنها از الیاف طبیعی مخصوصاً خاک اره استفاده شده و خاک اره نباید حاصل از چوب صنعتی مثل نئوپان باشد. آنها را توسط آسیاب خرد می کنند، سپس خشک کرده و توسط دستگاه های فشار بالا به یکدیگر پرس کرده و بعد از این مرحله برای عملیات کربونیزاسیون آنها را وارد کوره کرده که بسته به سنتی یا صنعتی بودن کوره و جنس الیاف (خاک اره، پوست گردو و …) به کار برده شده ۱۲ الی ۴۸ ساعت حرارت داده و سپس از کوره خارج میکنند و درون یک محفظه بسته قرار میدهند و بعد از ۴۸ ساعت زغال آماده می شود که این نوع زغال در تمامی کشور های صنعتی به دلیل آلایندگی کمتر، بدون درد، بدون بو، گرما دهی بالا، عمر طولانی سوختن و حفاظت از منابع طبیعی جایگزین سوخت زغال سنگ شده است.

کاربرد زغال چیست؟

پخت و پز

از زغال برای سوخت در اجاق یا منقل استفاده می شود .

مصرف توتون و تنباکو

یکی دیگر از کاربرد های اصلی زغال چوب، تهیه قلیان است. سرخ کردن یا افروختن زغال برای قلیان در زغال گردان انجام می شود.

تهیه فولاد

یکی از کاربردهای سنتی زغال چوب استفاده از آن در تهیه فولاد است.

ویژگی های زغال مرغوب و خوب

 1. دود نکند
 2. بدون بو و گاز باشد
 3. جرقه نداشته باشد
 4. خاکستر زیادی تولید نکند
 5. خاموش نشود و بدون باد زدن روشن بماند
 6. پر حرارت باشد
 7. با دوام باشد

۱۰ ویژگی برتر بهترین کارخانه تولید زغال برای انتخاب سوله و مواد اولیه

 1. برق سه فاز

  سوله ی انتخابی شما باید حتماً حداقل از برق سه فاز ۵۰ آمپر برخوردار باشد، زیرا برق رسانی به دستگاه های خط تولید بسیار مهم است. زمانی که برق رسانی به درستی انجام نگیرد به دستگاه ها آسیب وارد می شود و در نتیجه خسارت و هزینه های زیادی در بر خواهد داشت. در نتیجه نه تنها هزینه خرابی دستگاه ها بلکه خط تولید نیز از کار خواهد افتاد.

 2. مساحت سوله

  به دلیل جا گیری همه دستگاه ها، مواد اولیه، و زغال تولید شده در سوله، مساحت سوله باید حداقل ۲۰۰ متر باشد.

 3. حمل و نقل

  سوله باید در جایی باشد که امکان عبور و رفت و آمد خودرو های باری وجود داشته باشد، زیرا ورود مواد اولیه و خروج محصول تولید شده باید با خودرو باری انجام شود.

 4. محل سوله

  تولید زغال فشرده، با آلایندگی همراه است. در نتیجه خط تولید نباید در داخل شهر باشد تا باعث مزاحمت صوتی و آلودگی برای دیگران نشود.

 5. سقف سوله

  همان گونه که گفته شد، مواد اولیه محصول تولید شده نیاز به حمل و نقل دارند ؛ در نتیجه باید سقف سوله انتخابی شما اندازه ای باشد که خودرو های باری و سنگین بتوانند به آسانی به سوله ورود و خرج داشته باشند. ارتفاع سقف باید حداقل ۴ متر باشد.

 6. گاز سوله

  برای تولید زغال های فشرده از مشعل های گاز ۳ تا ۵ استفاده می شود، در نتیجه فشار گاز سوله باید قوی باشد.
  نکته : استفاده از گازوییل نیز به هیچ عنوان به صرفه نخواهد بود.

 7. بهداشت سوله

  از موارد مهم دیگری که باید به آن توجه داشته باشید، آلایندگی هنگام تولید زغال فشرده است. تیم کارکنان باید در شرایط کاملاً بهداشتی و مطلوب مشغول باشند. در گزینه های زیادی رویت شده که اداره بهداشت، از ادامه کار تولید زغال به علت شرایط نامناسب بهداشتی و آلودگی های دستگاه ها جلوگیری کرده است.
  در نتیجه از سلامت دستگاه های خود مطمئن شوید تا آلایندگی غیر مجاز نداشته باشد.

 8. تولید زغال با کیفیت بالا

  کیفیت زغال چوب تولید شده بستگی به نوع چوب استفاده شده دارد. زغال چوب تولید شده از از چوب سخت مانند چوب راش، فشرده و محکم است ولی زغال چوب حاصل از چوب نرم مثل درختان وابسته به خانواده کاج نرم است، دلیل این موضوع ساختار متفاوت چوب ها می باشد که در مدت زمان سوختن تفاوت زیادی نمی پذیرد.

 9. دانش و آگاهی خط تولید زغال

  برای تولید زغال و کارگاه های تولید زغال نیاز به مدرک دانشگاهی و دانش آکادمیک نمی باشد ولی این به این معنا نمی باشد که بتوانید بدون راهنمایی این کار را شروع کنید و نتیجه خوبی هم داشته باشد. کسب و کار تولید زغال فشرده یکی از کسب و کارهای جدید در ایران به حساب می آید.

 10. نگهداری خط تولید

  برای حفظ و نگهداری کیفیت و سلامت دستگاه تولید زغال، باید دستگاه را همواره تمیز نگه داشت. تمیزکاری دستگاه می تواند باعث افزایش طول عمر دستگاه شود و به کیفیت زغال های خروجی دستگاه کمک کند.

دستگاه های تولید زغال

دستگاه های تولید زغال و فشرده سازی زغال باید طوری طراحی و ساخته شوند که با مزایای جدیدترین دستگاه های قالب ریزی جهان مطابقت داشته باشند زیرا روش قدیمی قالب گیری از تخلیه مواد آهسته، مشکلات فنی، سایش فرسوده و جدی، لوازم جانبی گران قیمت کاملاً رها شده است.  پرس ذغال به طور کلی دارای دو نوع هستند: دستگاه پرس هیدرولیک و دستگاه پرس مکانیکی. هر نوع دستگاه ساخت ذغال قلیان مزایای خوبی دارند.
با ما همراه باشید تا شما را با چندی از دستگاه های پرس ذغال مکانیکی و مزایا و معایب آن ها آشنا سازیم!

10ویژگی برتر بهترین کارخانه تولید زغال - نوین ابتکار صنعت
تولید کننده انواع دستگاه تولید زغال – نوین ابتکار صنعت

معرفی انواع دستگاه های تولید و فشرده سازی زغال

دستگاه های تولید و فشرده سازی زغال بر اساس نوع محصول خروجی دسته بندی و طبقه بندی می شوند:

 1. دستگاه پرس گردشی
 2. کوره زغال ۶ جداره
 3. کوره جداره ای
 4. کوره زغال جی پلاس
 5. کوره زغال همرفتی

دستگاه پرس گردشی:

این دستگاه نوعی دستگاه زغال ساز پر قدرت با توانایی بسیار بالا می باشد که قدرت تولید ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ کیلو زغال را در مدت زمانی محدود دارد. دستگاه پرس گردشی از خاک زغال قلیان مجدداً زغال تولید میکند، یکی از قابلیت های مهم این دستگاه تنوع بالای او در تولید انواع زغال به شکل های مختلف هندسی است. این دستگاه ۶ جداره برای تولید زغال لیمو با کیفیت، بدون شکستگی و گاز گیری شده بسیار پر کاربرد است و به دلیل ۶ جداره بودن مصرف انرژی آن بسیار پایین است.

نتیجه گیری

خط تولید انواع زغال یکی از شغل هایی است که بسیار سودآور است و برای افراد جویای کار بسیار مناسب است. از آنجا که زغال در همه کشور و در صنایع مختلف یکی از نیاز های همیشگی افراد حساب می شود، بر این اساس هیچگاه کارگاه های زغال سازی تعطیل نخواهد شد. به همین خاطر شخصی که در کار تولید زغال است بطور دائمی در زمینه فروش و صادرات زغال به سایر مناطق دنیا فعالیت دارد.

گفتنی است که افراد برای راه اندازی خط تولید یا کارگاه زغال هر مبلغ هزینه ای که صرف کنند، با توجه به اینکه سود این کار چند برابری حاصل از فروش زغال تولید شده می باشد، با گذر زمانی بسیار کوتاه هزینه های سرمایه گذاری تان بر می گردد. در اصل می توان گفت که سرمایه زیادی برای ایجاد یک کارگاه یا خط تولید نیاز نمی باشد و آموزش های مورد نیاز آن نیز هزینه زیادی نمی برد.

در این مقاله ما شما را با ۱۰ ویژگی برتر بهترین کارخانه تولید زغال آشنا ساختیم!

با تشکر از همراهی شما سروران گرامی با بهترین کارخانه تولید دستگاه زغال
تحریریه کارخانه نوین ابتکار صنعت

اطلاعات تماس و آدرس نوین ابتکار صنعت

آدرس دفتر مرکزی :

تهران – اتوبان رجائی جنوب – بعد از پل ۶۰ متری شور آباد – نرسیده به جاده واوان – پلاک ۷۳

۰۲۱۵۶۵۴۴۲۵۳

مشاوره رایگان و تخصصی با کارشناسان ما


۰۹۱۲-۶۱۰۰۲۰۹
    ۰۹۱۲-۲۴۷۸۱۰۰

آدرس کارخانه نوین ابتکار صنعت :

تهران – کهریزک – بعد از پل ۶۰ متری شورآباد – جنب پست بانک – پلاک ۷۳

۰۲۱۵۶۵۴۷۹۳۵     ۰۲۱۵۶۵۴۴۲۵۳

موقعیت کارخانه نوین ابتکار در نقشه گوگل

۵/۵ - (۱ امتیاز)

۴ دیدگاه

 • مقاله خوبی بود ، به یک نکته اشاره باید کرد که
  قابلیت دستگاه زغال فشرده نسبت به قیمت و سود آن

  با توجه به قابلیت دستگاه زغال فشرده میتوان گفت قیمت این دستگاه بسیار مناسب میباشد و مقرون به صرفه است.

  زیرا این دستگاه از قابلیت های فراوانی برخوردار میباشد که یکی از این مزایای تولید زغال درجه عالی با توان تولیدی ۳۰۰ کیلو گرم تا ۱۵ تن در هر ۸ ساعت کاری میباشد که این دستگاه را به محصولی بی رقیب در ایران تبدیل کرده اس
  مزایای محصول زغال فشرده

  در زغال فشرده مواد شیمیایی جایگاهی ندارد.
  بوی بد و گاز ترشح نمی کنند.
  بدون جرقه هستند و باعث ایجاد سردرد نمی شوند.
  در زغال فشرده خوشبختانه چیزی به عنوان صمغ وجود ندارد.
  خاکستر بسیار کم تولید می نمایند.
  دارای حرارت بالا هستند.
  و در آخر زمان سوخت بالا از دیگر مزایای محصول زغال چینی میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *