هزینه مواد اولیه برای تولید زغال چقدر است؟ - نوین ابتکار

برآورد هزینه مواد اولیه برای تولید انواع زغال در نوین ابتکار


هزینه مواد اولیه برای تولید زغال چقدر است؟ ( تامین مواد اولیه مرغوب زغال )

از گذشته تا به امروز خطوط تولید زغال یکی از پر سود ترین صنایع فعال در کشورمان ایران است که در حال حاضر درآمدزایی بالایی دارد. به همین دلیل استفاده از منابع طبیعی چوب و تنه درختان جوان به عنوان مواد اولیه تولید زغال بسیار رایج بوده است. اما امروزه برای جلوگیری از تخریب منابع طبیعی و جنگل ها استفاده از چوب درختان در خط تولید زغال ممنوع شده است. ضایعات چوب تا قبل از پیدایش صنایع تولید زغال غیر قابل استفاده بودند و اغلب سوزانده می شدند و ازبین می رفتند.
ضایعات چوبی به عنوان مواد اولیه زغال با پرداخت هزینه ای بسیار کم بکار گرفته می شوند. کارگاه ها و صنایعی که با چوب در ارتباط اند، منابع اصلی ضایعات چوب هستند. ما در این مقاله قصد داریم تا مواد اولیه تولید زغال را شرح دهیم و بیان کنیم که هزینه مواد اولیه برای تولید زغال چقدر است؟

جهت مطالعه ادامه مطالب با ما همراه باشید.

مواد اولیه برای تولید زغال چیست؟

همانطور که گفته شد، مواد اولیه مورد نیاز در خطوط تولید زغال به ویژه زغال فشرده، ضایعات چوب تولید شده از کارخانه های مبل سازی و کارگاه های چوب بری می باشد. این مواد بعد از عبور از آسیاب و خرد شدن توسط دستگاه های فشرده سازی هیدرولیکی فشرده و به صورت قالب های بریکت شکل می گیرند.
زغال فشرده یا چینی یکی از پرطرفدار ترین نوع زغال است که از ترکیب مواد اولیه مرغوب همچون خاک اره، پوست گردو و ضایعات چوب با فراورده های چسبی طبیعی و فشرده سازی به دست می آید.

انواع مواد اولیه زغال

تهیه مواد اولیه مرغوب و مناسب علاوه بر تاثیر گذاری بر میزان کیفیت زغال، قیمت آن را نیز بالا خواهد برد. بنابراین تولیدکنندگان زغال همیشه به دنبال مواد اولیه ای هستند که هم از لحاظ کیفیت مناسب برای تولید زغال باشد و هم بتواند کیفیت زغال را حفظ کند. نکته قابل توجه این است که نوع خط تولید استفاده از مواد اولیه متفاوتی را می پذیرد. به عنوان مثال مواد اولیه مورد نیاز برای تولید زغال در خطوط تولیدی که از دستگاه اکسترودر گیربکسی و کوره صنعتی استفاده می شود، خاک اره خالص است.
البته ضایعات تمامی چوب ها در تولید زغال کاربرد ندارند. به طور مثال ضایعات نئوپان و ام دی اف در صنعت تولید زغال بی مصرف هستند.

سه ماده اصلی سازنده زغال فشرده خاک اره، پوست گردو، بادام و نارگیل و خاک زغال است که با مقادیر متغیر و معینی در فرمول تولید زغال مورد استفاده قرار می گیرند.

هزینه مواد اولیه برای تولید زغال چقدر است؟ - نوین ابتکار
عوامل موثر بر هزینه مواد اولیه برای تولید زغال – نوین ابتکار

خاک اره

این ماده به عنوان مهم ترین و اصلی ترین اجزا تشکیل دهنده زغال فشرده شناخته می شود. از این رو کیفیت و مرغوبیت آن کیفیت زغال را تحت الشعاع قرار می دهد. به دلیل تولید خاک اره به میزان زیادی در صنایع مختلف مرتبط با چوب در ایران قیمت کم تری نسبت به سایر مواد دارد و به وفور یافت می شود. به همین دلیل مشکلی در روند تولید زغال های قالبی به وجود نمی آورد.

ویژگی های خاک اره مناسب برای تولید زغال و سه معیار مهم برای سنجش کیفیت آن شامل موارد زیر است:

  1. میزان رطوبت
  2. اندازه
  3. جنس چوب

خاک اره مناسب باید دارای خصوصیات زیر باشد:

  1. میزان رطوبت خاک اره باید کافی باشد. یعنی نه خیلی خیس و مرطوب باشد و نه خیلی خشک و شکننده. خاک اره خشک مناسب برای تولید زغال نیست. زیرا قبل از فشرده سازی مواد درون دستگاه خشک کن قرار گرفته و رطوبت زدایی می شوند.
  2. خاک اره ابعاد متفاوتی دارد که رایج ترین آن ها عبارتند از: خاک اره شکری، کراشر و فلکی. هر یک از انواع خاک اره با توجه به فرمول تهیه زغال انتخاب می شوند.
  3. خاک اره خوب باید مرغوب باشد و از چوب های درخت گردو، نوبر، راش و چنار تهیه شده باشد.

پوست گردو و بادام

یکی دیگر از فرآورده های مصرفی در خطوط تولید زغال صنعتی، پوست گردو است. این ماده دارای چربی طبیعی می باشد و مدت زمان ماندگاری و حرارت زغال را بالا می برد. پوست گردو اغلب به همراه خاک اره با استفاده از دستگاه های خرد کن به مقدار معینی آسیاب می شوند و به کمک الک ناخالصی های آن ها جدا می شوند.
پوست گردو نیز نوعی از ضایعات چوبی محسوب می شود که با توجه به فراوانی درختان گردو و بادام در ایران کاملاً در دسترس هستند. استفاده از پوست گردو و بادام برای تولید زغال تولید کنندگان زغال را از چوب درختان بی نیاز می کند.

خاک زغال (خاک کربن)

خاک کربن در فرمول تهیه و تولید زغال فشرده جایگاه ویژه ای دارد. همچنین خاک زغال آسیاب نشده برای تولید زغال مناسب تر است. چرا که فاقد هرگونه ناخالصی و افزودنی می باشد. افزودن ماسه به خاک کربن باعث از مرغوبیت زغال می کاهد.

هزینه مواد اولیه برای تولید زغال چقدر است؟ - نوین ابتکار
مواد اولیه برای تولید زغال چیست؟ – نوین ابتکار

مواد افزودنی زغال فشرده

تولید کنندگان زغال صنعتی اغلب از انواع چسب های طبیعی در فشرده سازی ترکیبات مواد اولیه زغال استفاده می کنند. به کارگیری چسب های شیمیایی در فرمول تهیه زغال قالبی سبب می شود تا هنگام سوختن زغال دود های بد بو و مضر به وجود آید. البته برخی از انواع چسب های طبیعی نیز بی کیفیت بوده و مرغوبیت زغال را کاهش می دهد.

قیمت مواد اولیه زغال فشرده

خوشبختانه یکی از دلایلی که سبب توسعه خطوط تولید زغال فشرده در ایران شده است، گستردگی میران مواد اولیه زغال می باشد. در گذشته به دلیل واردات این نوع زغال به ایران و گرانی ارز، هزینه پرداختی برای زغال فشرده بسیار بالا بود. اما در حال حاضر با گسترش تولید زغال چینی در کشور، این نوع زغال با قیمتی مقرون به صرفه به فروش می رسد. البته مواد اولیه زغال در ایران به وفور یافت می شود. به همین با هزینه بسیار پایینی به دست تولیدکنندگان زغال می رسد.

جمع بندی

همانطور که اشاره شد، صنعت تولید زغال فشرده در کشور ما به دلیل ارزانی و وفور مواد اولیه آن، بسیار درآمد زا و پر سود است. ولی فراموش نکنید که درآمد خوب و فروش پر سود از راه اندازی خطوط تولید زغال مستلزم افزایش کیفیت محصول نهایی است. نوین ابتکار بهترین مرکز تامین کننده مواد اولیه زغال با کیفیت بالا می باشد. این مجموعه با بیش از ۱۰ سال سابقه درخشان در زمینه تولید انواع زغال و صادرات زغال محصولات خود را با قیمتی مناسب و بالا ترین کیفیت به مشتریان خود ارائه می دهد.
شما سروران گرامی می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان و استعلام قیمت مواد اولیه برای تولید زغال و همچنین قیمت زغال فشرده صادراتی با مشاوران ما در ارتباط باشید.

با تشکر از همراهی شما سروران گرامی
تحریریه نوین ابتکار صنعت

اطلاعات تماس و آدرس نوین ابتکار صنعت

آدرس دفتر مرکزی :

تهران – اتوبان رجائی جنوب – بعد از پل ۶۰ متری شور آباد – نرسیده به جاده واوان – پلاک ۷۳

۰۲۱۵۶۵۴۴۲۵۳

مشاوره رایگان با کارشناسان ما جهت استعلام به روز قیمت دستگاه تولید زغال کبابی


۰۹۱۲-۶۱۰۰۲۰۹
    ۰۹۱۲-۲۴۷۸۱۰۰

آدرس کارخانه نوین ابتکار صنعت :

تهران – کهریزک – بعد از پل ۶۰ متری شورآباد – جنب پست بانک – پلاک ۷۳

۰۲۱۵۶۵۴۷۹۳۵     ۰۲۱۵۶۵۴۴۲۵۳

موقعیت کارخانه نوین ابتکار در نقشه گوگل

۵/۵ - (۳ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *